V článku se dozvíte k čemu slouží registr dlužníků. A jaké registry dlužníků v České republice máme. Najdete také základní informace o nahlížení do registru dlužníků.

K čemu je registr dlužníků ?

Registr dlužníků slouží jako ochrana před případnými problémovými klienty. Společnosti si každého nového klienta proklepnou v registru dlužníků a díky tomu se pak mohou vyhnout případnými problémovým klientům. A mohou si tak ušetřit úplně zbytečné starosti. Registry dlužníků dnes využívají jak banky, tak také nebankovní společnosti, ale také další firmy. Třeba mobilní operátoři.

Jaký registr dlužníků využívají nebankovní společnosti ?

Většina nebankovních společností z nebankovního sektoru využívají SOLUS registr dlužníků, tento registr dlužníků spravuje sdržení SOLUS. Nevyužívají ho však nejen nebankovní společnosti, ale také další firmy. Jako příklad můžem uvést například České mobilní operátory. Výmaz z registru dlužníků SOLUS trvá 3 roky.

Bankovní registr dlužníků

Banky nevyužívají tento registr dlužníků a mají vlastní bankovní registr dlužníků. Někdy je tento registr dlužníků označován jako registr dlužníků CBCB. Bankoví registr využívají jak je patrné ze samotného názvu hlavně banky. Jedná se o negativní registr, ale i pozitivní registr dlužníků. Výmaz z bankovního registru dlužníků trvá 4 roky. Tedy o 1 rok déle než u SOLUSu.

Jak nahlédnout do registru dlužníků ?

Hodně lidí se ptá na registr dlužníků nahlížení ? Většina lidí by si představovala nějaké nahlížené online přes internet, ale to dnes není určitě možné. Je možné si však u konrkétního registru dlužníků žažádat o řádný výpis z registru dlužníků. Většinou vám pak poštou dorazí výpis z vašeho registru dlužníků.