Brát si hypotéku v dnešní době není žádná stranda. Řekneme si jak vypočítat hypotéku a vybrat si ten nejvýhodnější hypoteční úvěr.

Hypotéka kvůli bydlení

Situace s bydlením je pro dnešní mladé hodně složitá. Mladí lidé mají často malý plat a tak nemají šanci našetřit peníze na bydlení, tak aby je mohly zaplatit v hotovosti. Pokud nechtějí bydlet celý život u rodičů, tak si prostě musí vzít hypotéku. Holt v dnešní době to tak je, a nic moc se s tím nedá dělat.

Jak vypočítat tedy hypotéku?

Možností jak vypočítat hypotéku je více. Asi nejvíce pohodlně je pro základní orientaci využít kalkulačku na webové stránce z některých hypotečních bank. Kalkulátor má dnes na svých internetových stránkách každá hypoteční banka. Tam můžete provést základní výpočty a spočítat hypotéku je tam opravdu dosti jednoduché.

Nabídka jednotlivých hypotečních bank

V oblasti hypoték je v ČR docela slušná konkurence, takže určitě budete mít z čeho vybírat. Roli hraje nejen finální úrok hypotéky, ale také délka fixace hypotéky, podílu úroku a jistiny úvěru. Dosti prodražit se mohou také zbytečné hypoteční poplatky. O těchto hypotečních poplatcích se teď hodně baví.

Co se může financovat hypotékou?

Hypotékou můžete financovat nákup nového bytu. Stejně tak můžete financovat rodinný domek, který si necháte postavit tzv. na klíč. Ale může se tak financovat i stavba domu svépomocí. Mohou se tak financovat i nízkoenergetické domy do milionu a jiné druhy domů určené pro bydlení lidí.