V článku se dozvíte k čemu slouží registry dlužníků a jaké registry dlužníků v České republice vlastně máme.

Funkce registru dlužníků

Hlavní funkcí registru dlužníků je aby byly finanční instituce a společnosti chráněny před případnými problémovými klienty, kteří měly problémy již se svými předchozími závazky. Ať už se jednalo o půjčky, úvěry či hypotéku či nezaplacenou fakturu atd. Hodně lidí by si přálo registr dlužníků online zdarma, ale ten v současné době neexistuje.

Jak nahlédnout do registru dlužníků ?

V článku registr dlužníků nahlížení je rozebráno jakým způsobem se můžete podívat do svého registru dlužníků. Základní možností pak je, že si požádáte o řádný výpis z vašeho registru dlužníků. Prvně však můsíte zjistit v jakém registru dlužníků jste, a pak musíte kontaktovat konkrétní společnost, která spravuje registru dlužníků.

Nebankovní a bankovní registru dlužníků

Nebankovní společnosti z nebankovního sektoru využívají zejména SOLUS registr dlužníků. Využívají ho velké i menší nebankovní společnosti. Banky využívají bankovní registr dlužníků, který se často také označuje jako registr dlužníků CBCB. Existuje však spousta dalších druhů registru dlužníků. Ale ty výše uvedené jsou v Česku nejvíce používané.